Elektrėnų ligoninės ortopedas-traumatologas Kostas Tarvydas primena, kad smarkiai sušalti galima ne tik spiginant šalčiui, bet ir esant ne itin žemai temperatūrai – vėjuotą, darganotą dieną. Gydytojas pataria, ką daryti ir ko ne, jei vis dėlto sušalote.
Kaip organizmą veikia šaltis
Bendrą kūno atšalimą, kai žmogaus kūno temperatūra nukrenta 1–2 laipsniais žemiau normalios kūno temperatūros, rodo drebulys, kalbos, judesių, koordinacijos sutrikimai, suretėjęs pulsas. Žmogus ima skųstis, kad nejaučia nušalusių galūnių, nušalusi oda pabąla, sukietėja, patinsta, ant jos atsiranda pūslių.
Labiau šalčio pažeidžiami yra kūdikiai, vaikai ir paaugliai, vyresni nei 60 metų asmenys. Taip pat vartojantys kai kuriuos vaistus, sergantys lėtinėmis ligomis, turintys fizinę ar psichinę negalią žmonės.
Nušalimų rizika padidėja ir tam tikrų profesijų asmenims. Daug greičiau žmogus nušąla, jei yra išsekęs ir pavargęs, netinkamai apsirengęs, nepavalgęs ar neblaivus.
Jei tenka dirbti šaltyje, būtina ne tik tinkamai apsirengti, bet ir sočiai maitintis, daryti pertraukas – pabūti šiltoje patalpoje, pailsėti, išgerti karštos arbatos.
Ko nedaryti sušalus
Sušalus negalima laikyti nušalusios kūno dalies arti atviros ugnies, nes būdama nejautri ji gali nudegti, šildyti nušalusios kūno dalies masažuojant, stipriai trinant, nes galima mechaniškai sužaloti pažeistą odą.
Taip pat negalima tepti šildančiu tepalu, duoti gerti alkoholio, nes alkoholis dar labiau mažina kūno atsparumą šalčiui, trinti pažeistą vietą sniegu ar mirkyti šaltame ar karštame vandenyje.
Pirmoji pagalba sušalus
Jei įtariamas nušalimas, reikia nedelsiant eiti į šiltą patalpą, nusiimti papuošalus, nusirengti įšalusius drabužius, apsikloti šiltu apklotu, gerti šiltų skysčių.
Jei nušalimai itin smarkūs, kreiptis medicininės pagalbos.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |